Procesy starzenia są nieuniknione i naturalne. Zwiotczenie i opadanie skóry twarzy wraz z powstawaniem zmarszczek mają charakter indywidualny ale początki takich zjawisk można zauważyć już u kobiet przed 30 rokiem życia. Szybciej zaczynają starzeć się osoby nadmiernie korzystające ze słońca czy solarium. Starzenie fizjologiczne skóry jest procesem złożonym, na które wpływ mają czynniki takie jak: gospodarka hormonalna, genetyka, środowisko.
Tkanki miękkie takie jak skóra, mięśnie, tłuszcz na skutek m.in. grawitacji zaczynają opadać, wiotczeć, twarz pokrywa się zmarszczkami i bruzdami. Z biegiem lat w skórze właściwej zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastycznych stanowiących główną masę podporową skóry.
W okresie menopauzy proces starzenia zaczyna przyśpieszać gdyż dochodzi do spadku estrogenów w organizmie powodując suchość, ścieńczenie wszystkich warstw naskórka, zmiany w skórze właściwej i tkance podskórnej.
Czas jest nie ubłagany i nie możemy go zatrzymać lecz możemy korzystać z coraz bardziej wyrafinowanych technik chirurgii plastycznej, które w znaczący sposób potrafią odmłodzić nasze oblicze. Jedną z nich jest lifting twarzy. Polega na zredukowaniu opadającej i marszczącej się skóry w środkowej i dolnej części twarzy i szyi oraz poprawie napięcia tkanek w głębszych warstwach.
Efekt liftingu utrzymuje się od 7 do 10 lat.
Wskazania do zabiegu
Najczęstszym wskazaniem do zabiegu są opadające policzki, pogłębiające się fałdy nosowo-wargowe oraz nadmiar luźnej skóry na szyi zaburzający owal twarzy. Lifting twarzy dedykowany jest zarówno osobom ok. 40letnim, które chcą jak najdłużej utrzymać młody wygląd oraz tym którzy posiadają już liczne zmarszczki w celu przywrócenia świeżości i młodszego oblicza.
Przygotowanie do zabiegu
Przed zabiegiem liftingu twarzy tak jak przed każdym innym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej konieczna jest wcześniejsza konsultacja. W trakcie wizyty pacjent informuje lekarza o swoich oczekiwaniach i obawach. Chirurg ocenia stan skóry i dobiera odpowiedni rodzaj zabiegu oraz omawia zakres planowanej operacji. Bardzo istotne jest aby lekarz dokładnie poznał stan zdrowia pacjenta w celu uniknięcia powikłań. Pacjent otrzyma zalecenia dotyczące postępowania przed i pooperacyjnego a także zostanie poinformowany o rodzaju znieczulenia i możliwych efektach ubocznych.
Przed zabiegiem należy wykonać wcześniej zalecone badania w celu potwierdzenia dobrego stanu zdrowia.
Przebieg operacji
Czas operacji w zależności od jej rozległości i stopnia skomplikowania wynosi od 2 do 4 godzin. Standardowo przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym wspomaganym znieczuleniem dożylnym. Chirurg dokonuje cięcia wokół uszu na skórze w części owłosionej głowy oraz na jej granicy. Skórę policzków, skroni, szyi łącznie z tkanką podskórną odseparowuje się od poniżej położonych tkanek a następnie mięśnie twarzy modeluje się poprzez nacięcie powięzi mięśniowej i napięcie jej ku górze. Krwawiące naczynia są zamykane a nadmiar skóry zostaje usunięty. Na koniec operacji na zszytą ranę zakłada się opatrunek.
Face lifting można jednocześnie połączyć z operacją powiek i odessaniem tkanki tłuszczowej z podbródka.
Rekonwalescencja
Po operacji na twarzy widoczne są obrzęki i siniaki, które mogą utrzymywać się przez okres 2-3 tygodni. W tym czasie należy unikać wysiłku fizycznego i wykonywania skłonów w przód. Po zabiegu wymagane są wizyty kontrolne w celu zmian opatrunków. Dolegliwości bólowe nie są znaczne, można je skutecznie zmniejszać stosując zapisane przez lekarza środki. Na twarz należy stosować chłodne opatrunki. Po 8-14 dniach zdejmowane są szwy. Należy chronić twarz przed słońcem i chłodem.