Ginekomastia jest to powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn na skutek nadmiernego przerostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Przyczyn ginekomastii jest wiele najczęściej jest to: niedobór męskich hormonów (hipogonandyzm) ,nadprodukcja estrogenu, hiperprolaktynemia (zwiększona produkcja prolaktyny), przyjmowanie leków, używek (marihuana, amfetamina), anabolików, nowotwór sutka, choroby takie jak: marskość wątroby, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek.
Kanon urody męskiej stoi w sprzeczności z tym problemem, dlatego też coraz częściej mężczyźni szukają rozwiązania w chirurgii plastycznej.
Wskazania do zabiegu
Wskazaniem do zabiegu jest rozrost gruczołu piersiowego u mężczyzn, który stanowi defekt estetyczny, a dotychczasowe postępowanie lub leczenie nie usunęło problemu.
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja, na której chirurg przeprowadzi dokładny wywiad i badanie w celu poznania przyczyny ginekomastii oraz podjęcia decyzji co do techniki zabiegu. W niektórych przypadkach może skierować na dodatkowe badania specjalistyczne.
Przed operacją należy wykonać zalecone badania laboratoryjne potwierdzające dobry stan zdrowia.
Tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki rozrzedzające krew tj. Aspiryna itp.
W dniu operacji należ zgłosić się na czczo.
Przebieg zabiegu
Operacja wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym i trwa 2 godziny. W zależności od stopnia problemu zabieg modelowania piersi męskiej może przebiegać na kilka sposobów. Jeżeli mamy do czynienia jedynie z przerostem tkanki tłuszczowej procedura leczenia może ograniczyć się do odessania tłuszczu. W przypadku rozrostu tkanki gruczołowej konieczne jest cięcie chirurgiczne najczęściej w fałdzie podpiersiowym lub na granicy brodawki, poprzez które usuwany jest gruczoł piersiowy. Wycięty gruczoł wysyłany jest do badania histopatologicznego. W przypadku ginekomastii tłuszczowo – gruczołowej zachodzi potrzeba połączenia tych dwóch procedur jednocześnie.
Czasami w sytuacji obwisłych piersi konieczne jest wycięcie nadmiaru skóry i przesunięcia otoczki ku górze. Tę plastykę wykonuje się stosunkowo rzadko.
Na ranę zakładany jest opatrunek oraz pas uciskowy, który zaleca się nosić do 6 tygodni po zabiegu.
Rekonwalescencja
Po zabiegu obszar operowany będzie opuchnięty i mogą pojawić się zasinienia, które ustępują w ciągu kilku tygodni, obrzęki mogą utrzymywać się do 3 miesięcy.
Ból pooperacyjny nie jest znaczny, można łagodzić go doustnymi środkami przeciwbólowymi. Szwy usuwane są zazwyczaj 10 – 14 dni po zabiegu. Pacjent może powrócić do pełnej aktywności fizycznej najczęściej po upływie miesiąca. Ostateczny efekt zabiegu uzyskuje się po kilku miesiącach. Pacjenci otrzymują indywidualne zalecenia dotyczące postępowania pooperacyjnego.