Zgrabny, proporcjonalny nos być powodem do dumy. Często jednak zdarza się, że nie posiada regularnych kształtów, przez co nie harmonizuje z rysami twarzy i bywa źródłem kompleksów.
Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna oferując zabieg korekcji nosa. Korekcja nosa inaczej zwana rhinoplastyką, jest jednym z najczęstszych ale zarazem najbardziej skomplikowanych zabiegów chirurgii plastycznej. Celem tego zabiegu jest przywrócenie właściwych proporcji nosa, poprawienie wyglądu, skorygowanie wad nabytych bądź wrodzonych. Bardzo często nos operuje się dla poprawy oddychania.
Tego typu korekcje mają znaczący wpływ na psychikę i poprawę samopoczucia osób poddających się operacji.
Wskazania do zabiegu
Do zabiegu najczęściej zgłaszają się osoby, u których kształt i wielkość nosa nie współgra harmonijnie z resztą twarzy. Wskazaniem do zabiegu może być nos krzywy, garbaty lub zapadnięty, zbyt szeroki. Ponadto operuje się czubki nosa (wystające, bulwiaste, asymetryczne, zbyt zadarte), skrzydełka nosa (zbyt duże, szerokie), koryguje się asymetrię nosa i jego boczne skrzywienie. Chirurg plastyk może wydłużyć lub skrócić nos. Kwalifikacją do zabiegu jest również niedrożność nosa sprawiająca kłopoty z oddychaniem – w takim przypadku przeprowadza się zabieg prostowania przegrody.
Przed operacją
Konsultacja lekarska poprzedzająca zabieg jest niezwykle istotna w przygotowaniu do zabiegu. W trakcie takiej wizyty poruszane są kwestie dotyczące motywacji pacjenta oraz jego oczekiwań. Ponadto chirurg dokładnie bada nos i struktury go otaczające a także ocenia proporcje twarzy. Zadaniem operatora jest niejednokrotnie znalezienie nowych proporcji nosa współgrających z daną twarzą. Jeżeli pacjent ma mało realne oczekiwania, lekarz informuje o ograniczeniach bądź odradza leczenie. Najważniejsze jest to aby nowy wygląd był harmonijny i proporcjonalny.
Na konsultacji chirurg ocenia stan zdrowia pacjenta, omawiane są kwestie zażywanych leków, uczuleń. Dodatkowo informuje o rodzaju znieczulenia, powikłaniach i rekonwalescencji.
Przed operacją należy wykonać zalecone badania laboratoryjne potwierdzające dobry stan zdrowia oraz dodatkowo jeżeli to konieczne badanie rtg nosa i zatok.
Należy zaprzestać zażywania leków upośledzających krzepnięcie krwi.
W dniu operacji należ zgłosić się na czczo, kobiety nie mogą w tym czasie mieć miesiączki.
Przebieg operacji korekcji nosa
Zabieg korekcji nosa wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym czasem miejscowym.
Chirurg plastyk dokonuje zwykle cięć techniką zamkniętą lub otwartą. Technika zamknięta obejmuje cięcia wewnątrz nosa. Są one niewielkie przez co niewidoczne z zewnątrz. Niestety w ten sposób nie można zoperować wszystkich wad. Technika otwarta polega na przeprowadzeniu dodatkowego cięcia na słupku nosa.
W dalszym etapie skóra zostaje odpreparowana i następuje modelowanie struktur nosa. W zależności od potrzeby chirurg redukuje, modeluje bądź odbudowuje poszczególne jego części. Ubytki w strukturach nosa uzupełniane są przeszczepami pobranymi z chrząstki przegrody nosowej, fragmentu małżowiny usznej a nawet z połączenia żebrowego. Ponadto jeżeli zachodzi taka potrzeba wykonuje się korekcję przegrody celem udrożnienia nosa i tym samym poprawy oddychania.
Zwykle operacja plastyczna nosa trwa od 1,5 do 2 godzin. Na koniec chirurg zszywa rany, zakłada opatrunki z plastra oraz jeżeli w trakcie zabiegu dokonywał korekcji struktur kostnych zakłada opatrunek gipsowy. Do nosa zakłada setony aby ustabilizować nos.
Rekonwalescencja
Wymagany jest 1-2 dniowy pobyt w Euroklinice. Czas leczenia pooperacyjnego, do momentu usunięcia opatrunku po korekcie nosa wynosi ok. 10-14 dni. Setony usuwane są zazwyczaj drugiego lub piątego dnia. Po zabiegu pojawia się obrzęk nosa i policzków oraz czasami występuje zasinienie w okolicy powiek dolnych i policzków, które zanika w około dwa tygodnie. Obrzęk nosa i okolicy ustępuje w przeciągu kilku tygodni. Ostateczny efekt operacji widoczny jest dopiero po okresie 12 miesięcy.
Rzadko zdarza się aby pacjenci po operacji narzekali na ból. Niewielki dyskomfort powoduje obecność setonów ponieważ powodują uczucie pełności w nosie i brak możliwości oddychania przez nos.